Medlemmar i Företagarföreningen

Banker

Handelsbanken
Caroline Jugnell
060 – 66 99 50
060 – 66 99 51 direkt kopplad till mobilen
matfors@handelsbanken.se

Hälsinglands sparbank
Carina Vestberg
060 – 19 66 85
060 – 19 66 88
carina.vestberg@halsinglandssparbank.se
jens.ottosson@halsinglandssparbank.se 070 – 601 37 09

Swedbank
Birgitta Magnusson
060 – 51 83 00
060 – 51 83 06 direkt
birgitta.b.magnusson@swedbank.se


Bilverkstad, Bilförsäljning, Motortrimning, Däckverkstad

Junggren Motorteknik
Tommy Junggren
070 – 666 59 20
junggrensmotorteknik@telia.com
www.junggrensmotorteknik.se

R Selin Bil AB
Rolf Selin
060 – 291 30
070 – 548 21 99
rolf.selin@selinsbil.se
selinsbil.se/

Sörfors Bilgummi
Bosse Edin
060 – 252 68
070 – 593 82 75
sorforsbilgummi@gmail.com


Bensin, service & livsmedel

PREEM Matfors

Stefan Lundgren
060 – 203 75
070 – 297 00 97
stefan.lundgren@preem.se

Circle K
Mathias Bylund
070 – 366 91 60
matby@circlekeurope.se


Bygg

Matfors Byggtjänst
Torsten Larsson
060-206 00
070 – 564 29 65
torsten@matforsbyggtjanst.se

Rotbygg i Sundsvall AB
Karl-Lennart Nilsson
070 – 376 68 61
karl-lennart.nilsson@telia.com

Per Holgersson Maskinhållning AB
Per Holgersson
070 – 307 24 25
Per_holgersson@hotmail.com
http://www.holgerssonmaskin.se


Byggvaror

Bergom Såg AB
Daniel Andersson
060 – 221 20
070 – 347 74 61
danne@bergomsåg.se
www.bergomsag.se


Båt Service Försäljning reparation

Harrys Marin & Fritid
Harry Sohlin
070 – 224 05 10
harry@harrysmarin.se


Café

Det goda bruket (Café & inredning)
Åsa Dahlberg
070 – 558 66 99
asa@detgodabruket.se


Data, IT & Telekommunikation

Open System Service (OSS)
Göran Karlsson
060 – 66 10 32
070 – 684 95 85
goran@glesband.nu
pelle@glesband.nu

Testit AB
Ulrica Carlsson
ulrica.carlsson@testitab.se
http://www.testitab.se/


Detaljhandel

Mera Kunskaper Mitt AB
Lena Schmidt
060 – 244 00
070 – 661 93 28
Samhallsbyggarna.lens@telia.com


Ekonomi, redovisning

Allexus
Susanne Vallin
073 - 959 73 97
susanne@allexus.se
www.allexus.se

Fredrik Berglund
Fredrik Berglund
070 – 337 29 74


Elektriker

Matfors installationsbyrå AB
Kjell Eriksson
060 – 201 30
070 – 318 66 28
matfors-instbyra@glesband.nu

Runsviks El AB
Göran Runsvik
070 – 562 15 00
goran.runsvik@rselab.se
www.reslab.se


Hälsa, Läkemedel

Apoteket Laxen
Skölevägen 19
010 – 477 73 89

EBIM
Eva-Britt Berggren
060 – 210 05
070 – 690 39 95
ebim@ebim.se


Färghandel

Matfors Färg & Hem AB
Rickard Nyström
060 – 203 39
070 – 398 75 01
matfors@colorama.se


Förpackningar

Sonoco-Alcore AB
Göran Boström
060 – 14 08 80
goran.bostrom@sonoco-alcore.net


Glas

Lindfors Glas & Metall
060 – 225 95
070 – 182 25 95
rickard@lindforsglas.se
www.lindforsglas.se


Golv

Golvettan AB
Johan Olsson
060 – 14 17 70
060 – 14 17 73 direkt
070 – 550 95 16
info@golvettan.se
johan.olsson@golvettan.se


Gym

Via & Måle AB Träna I Matfors (TRIM)
ELIN Nyhlén
070 – 303 05 43
Elinagneta.nyhlen@gmail.com


Hemservice

ES Hemservice
Anne-Lie Ströberg
0691 – 107 50
070 – 236 68 93
www.eshemservice.se


Hovslagare

Lindkvist Hovslageri HB
Åke Lindkvist
060 – 260 63
070 – 624 52 07
lindkvist.hovslageri@all1.se


Handelsträdgård

Matfors Trädgård HB
Maria Einarsson
060 – 200 17
076 – 830 86 85
maria_einarsson@live.se
matforstradgard@glesband.nu

Inredning

Rustika Hem
Cecilia Andersson
070 – 285 03 25
info@rustika hem.se
www.rustikahem.se/sv/


Silversmed

Cathoren
Christina Antonsen
060 – 256 40
073 – 776 74 29
antonsenc@gmail.com


Konsthantverk

Kulturverksatan i Allsta HB
Vicci Andersson Sjöbom
070 291 74 84
vicci.sjobom@gmail.com
www.viccianderssonsjobom.com
www.kulturverkstan.se


Konsultverksamhet

Utvecklingsbolaget Arbetsgivarbyrån
Lena Schmidt
060 – 12 03 10
070 – 661 93 28


Livsmedel

ICA Supermarket Matfors
Magnus Wikström
060 – 55 35 55
070 – 399 94 98
magnus.wikstrom@supermarket.ica.se


Läkemedelsbolag

Unimedic
Staffan Nordensson
060 – 51 50 00
070 – 663 44 42
staffan.nordensson@unimedic.se


Maskinentreprenad

Maskinentreprenad R Svensson AB
Roger Svensson
060 – 223 36
070 – 658 00 76
rsmaskinentreprenad@gmail.com


Mark och Anläggning

Hamre Gräv AB
Jan Selin
060 – 290 67
070 – 522 06 59
Jan.selin@glesband.nu


Mekanisk Verkstad

T Norgrens Mekanikservice
Thomas Norgren
070 – 668 45 35


Murning & kakling

Eives Mur & Kakelservice
Eive Nygren
070 – 244 56 82
eive@eive.se
www.eivesmurkakelservice.se


Måleri

Anders Sjödins Måleri AB
Anders Sjödin
070 – 286 32 30
anders@a-s-m.se
info@a-s-m.se
www.a-s-m.se

Matfors Måleri AB
Patrik Rönnström
070 – 310 11 61
matforsmaleri@gmail.com


Möbler

Matfors möbler AB
Sven-Erik Hedin
060 – 201 70
070 – 688 05 09
Info.matfors@em.com


Plåtslageri

PL Plåt AB
Peter Larsson
060 – 242 90
070 – 555 82 41
plplatab@gmail.com


Reklam

Medieladan
Marie Hallén
070 – 246 99 03
marie@medialadan.se
info@medialadan.se
www.medieladan.se


Restaurang, Pizzeria

Bistro Matfors
Marie Almkvist
070 – 792 59 19

En liten krog
Annika Höglund Svensson
070 – 600 05 30
annika@enlitenkrog.se
http://enlitenkrog.se/


Sanering

OCAB
Henrik Björklund
060-52 58 60
070 – 519 28 28
henrik.bjorklund@ocab.se

Sundsvall


Svets

Linds svets & Montage i S-vall
Marcus Lind
070 – 310 67 66
vrangtjarn@tele2.se


Truckar

Matfors Truckservice AB
Anders Westin
060 – 15 00 01
070 – 570 25 24
anders.vestin@matforstruck.se


Turism

Björngropen AB
Lars-Göran Nyhlén
070 – 191 62 82
bjorngropen@gmail.com
www.bjorngropen.se


VVS

Matfors rör AB
Stefan Edlund
060 – 204 88
070 – 564 43 23
matforsror@telia.com


Åkeri

Björn Jacobssons Åkeri AB
Björn Jacobsson
070 – 629 00 72
jacobssonc6@hotmail.com

Magnus Hallbergs Åkeri AB
Magnus & Carina Hallberg
060 – 209 86
070 – 672 47 24 Magnus
070 – 361 26 26 Carina
carina.1@telia.com